Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z rodziną, a rodzina to relacje. Bycie w relacji jest czymś najważniejszym w życiu człowieka i zarazem najtrudniejszym wyzwaniem rozwojowym. Chodzi tu też o relację z samym sobą (relacja z samym sobą umożliwia dobre relacje z innymi).
Święta zagęszczają częstotliwość różnych interakcji. Odnawiają się wówczas też stare rany, wspomnienia, urazy, niezałatwione sprawy. Święta związane są z różnymi dodatkowymi czynnościami związanymi z tradycją, przemieszczaniem się. Jest to według badań o około16% stresu więcej niż w codziennym życiu. Szczególnie trudno może być młodym rodzinom z małymi dziećmi.
Chcąc zadowolić obie rodziny pochodzenia czasami uskuteczniają tzw. “rodzinny tramwaj”, na przykład: połowa wigilii u rodziców jednego z partnerów, a druga połowa u drugiej rodziny pochodzenia. Może to generować wiele konfliktów, na przykład związanymi z decyzją u kogo spędzimy czas, kto i czyja rodzina jest ważniejsza. Im większe są roszczenia ze strony dwóch rodziny pochodzenia, tym w większe występuje napięcie u rodziców i ich dzieci.
Gdy dodamy do tego niecodzienne czynności tj.: wybór choinki, potraw i prezentów itp., to powstają dodatkowe napięcia i stres u i tak zwykle przeciążonych polskich rodzin. Święta wtedy tracą swój blask relacyjny.
A mogłyby być okresem zadumy, odnowienia więzi, odrodzenia do miłości i docenienia tego, że mamy siebie nawzajem – czego serdecznie życzy z okazji Świąt Bożego Narodzenia zespół Adeste.
Warszawskie Centrum Psychoterapii ADESTE – psychoterapeuta Warszawa